Kose kooli ja Ristiina kooli omavaheline sõpruskooli liit sai alguse käesoleva sajandi alul ning on katkematuna 17 aasta jooksul pakkunud omavahelist külaskäimist sadadele kahe kooli õpilastele. Ristiina kool asub  kahe ja poole tunni autosõidu kaugusel Helsinkist, mis omakorda pakub alati võimalust tutvuda bussisõidu ajal imelise Soome loodusega.

Tavaks on saanud, et Ristiina õpilased külastavad Koset esimesel poolaastal ning vastukülaskäik on toimunud teisel poolaastal. Tänavune sõpruskooli külastamine toimus 3.-5.maini. Tavaks on saanud, et õpilased majutatakse peredesse ning nii tekkib väga hea võimalus keelepraktikaks, suheldakse ikka inglise keeles. Lisaks koolitundide külastamisele toimus Ristiina ekskursioon,matk äärmiselt unikaalsete Astuvansalmi kaljumaalide juurde ning ühised sportlikud ja meelelahutuslikud tegevused Soome ja Eesti õpilaste vahel.

Tore on näha, et ka 17 aastat hiljem pakub taoline sõpruskooli omamine ja külastamine õpilastele iga kord suurt ootusärevust ja häid emotsioone. Reisi Soome oodatakse iga aasta ning nüüd jääb vaid oodata sügist, et Ristiina õpilasi Kosel vastu võtta.